Zadzwoń do nas: tel. 61 823 68 60

Odwiedź nasz gabinet: Poznań, ul. Umultowska 37a

Jak myć zęby

Metody prawidłowego szczotkowania

Wyniki prowadzonych wśród mieszkańców naszego kraju badań wskazują, że nawet jedna trzecia z nas może myć zęby w sposób nieprawidłowy. Niezapewniający utrzymania ich właściwej higieny i dobrego stanu zdrowia. Ile razy dziennie, jak długo i w jaki sposób myć zęby? Jaką szczoteczkę i pastę wybrać?

Jak myć zęby

Dowiedz się jak prawidłowo myć zęby. Poznaj prawidłowe techniki szczotkowania zębów. Dowiedz się jaką szczoteczkę wybrać.

Kiedy myć zęby? Ile razy dziennie je szczotkować?

Aby utrzymać zęby i dziąsła w dobrym zdrowiu optymalnie jest oczyszczać ich powierzchnie po każdym posiłku. Zapobiegnie to rozwojowi bakterii żywiących się zalegającymi w zakamarkach jamy istnej resztkami pożywienia. Zęby należy umyć nie wcześniej jednak, niż po upływie około 20 minut od jedzenia (jest to czas potrzebny na przywrócenie właściwego poziomu pH w ustach). Bezpośrednio po posiłku usta możemy przepłukać wodą.

Część stomatologów uważa jednak, że dobrze jest myć zęby rano (po śniadaniu) i wieczorem (po ostatnim posiłku). A więc nieco rzadziej, za to dokładniej.

Szczególnie ważne jest szczotkowanie przed snem, ponieważ to ono właśnie odgrywa podstawową rolę w profilaktyce próchnicy, chorób dziąseł i w zapobieganiu powstawania kamienia nazębnego.

UWAGA. Zęby z aparatem ortodontycznym myjemy po każdym, nawet drobnym posiłku.

Jak długo myć zęby?

Prawidłowe szczotkowanie zębów powinno trwać nie krócej niż 2-3 minuty. To także czas, który pozwoli zawartym w paście substancjom zmiękczyć osad nazębny, a fluorowi pomoże przeniknąć w głąb zębów i wzmocnić ich strukturę. Warto jednak na tę czynność poświęcić nieco więcej czasu. Tyle, ile trzeba, by zęby były dokładnie oczyszczone.

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Odpowiednio dobrana szczoteczka do zębów jest podstawą prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. Zarówno ochroni nasze zęby przed próchnicą, jak i zapewni świeży oddech.

1. Wielkość szczoteczki do zębów.

Rozmiar szczoteczki musi być właściwie dobrany do jej użytkownika. Szczoteczka musi być na tyle mała, by pozwalała łatwo dotrzeć do odległych, trudno dostępnych zakamarków jamy ustnej. Poważnym błędem jest używanie zbyt wielkiej szczoteczki. Najbezpieczniej wybrać średnią lub mała główkę.

Oczywiście osoby dorosłe myją zęby szczoteczkami o większym rozmiarze, dzieci odpowiednio mniejszym, dobranym do wieku.

2. Twardość włosia szczoteczki do zębów.

Specjaliści zalecają stosowanie szczoteczek wielopęczkowych, wykonanych z syntetycznego włosia, o łagodnie zaokrąglonych końcach i elastycznej szyjce.

Jeśli chodzi o twardość włosia, wyróżniamy trzy podstawowe warianty: włosie twarde, średnio twarde i miękkie. Na stosowanie szczoteczek o twardym włosiu mogą sobie pozwolić osoby o zdrowych, odpornych dziąsłach. Jeśli zmagasz się z nadwrażliwością zębów lub podczas szczotkowania zębów dochodzi do krwawienia dziąseł znaczy to, że (o ile nie jest ono wywołane stanem chorobowym) należy zmienić szczoteczkę na bardziej miękką.

Najczęściej polecane są te o włosiu średnio twardym – dostatecznie sztywnym, by z łatwością oczyścić powierzchnie zębowe i na tyle miękkim, by nie podrażnić dziąseł.

Szczoteczki o zbyt miękkim włosiu mogą nie myć prawidłowo, gdyż usunięcie za ich pomocą płytki nazębnej jest utrudnione.

3. Jak dbać o szczoteczkę do zębów?

Przed pierwszym użyciem i należy szczoteczkę zdezynfekować np. za pomocą wrzątku. Zabieg ten powinien być powtarzany przynajmniej raz w tygodniu. Po umyciu zębów szczoteczkę należy dokładnie opłukać i w pozycji pionowej (główką do góry) pozostawić do wysuszenia.

Szczoteczka do mycia zębów powinna być wymieniana na nową co 2-3 miesiące.

Jak myć zęby? Metody prawidłowego szczotkowania.

  1. Za pomocą nici dentystycznej oczyszczamy powierzchnie międzyzębowe.
  2. Następną czynnością jest opłukanie i zwilżenie włosia szczoteczki do zębów.
  3. Na włosie szczoteczki nakładamy odpowiednią ilość pasty do zębów i delikatnie zwilżamy ją za pomocą ciepłej lub zimnej wody (w ten sposób aktywują się substancje myjące będące składnikami pasty).
  4. Za pomocą szczoteczki rozprowadzamy pastę po wszystkich dostępnych powierzchniach zębów.
  5. Za pomocą właściwej techniki oczyszczamy powierzchnie zębów:
  • mycie zębów rozpoczynamy od oczyszczenia zewnętrznych powierzchni zębów górnych, później dolnych,
  • następnie oczyszczamy wewnętrzne powierzchnie zębów górnych, później dolnych,
  • na koniec przechodzimy do szczotkowania powierzchni żujących.

Należy właściwie kontrolować nacisk szczoteczki i nie dopuszczać do powstawania zbyt dużej presji na powierzchnie zębów i dziąseł.

Popularne, polecane przez stomatologów metody mycia zębów:

Metoda roll – nazywana jest również metodą obrotowo-wymiatającą – zalecana również osobom borykającym się z chorobami przyzębia. Włosie szczoteczki ustawia się pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba w kierunku dziąsła, a następnie wykonuje ruchy obrotowo-wymiatające tak, by części włosia umożliwić wnikanie w przestrzenie międzyzębowe. Dzieci powinny rozpoczynać korzystanie z tej metody mycia zębów około 10 roku życia.

Metoda Fones'a – nazywana metoda okrężną - nie wymaga dużych zdolności manualnych, więc mogą ją stosować dzieci oraz pacjenci o ograniczonej ruchomości dłoni. Szczoteczka ustawiona jest pod kątem 90 stopni do powierzchni zębów. Zęby myjemy za pomocą ruchów okrężnych. Wadą tej metody jest utrudnione, niewystarczające usuwanie płytki nazębnej z powierzchni stycznych zębów.

Metoda Bass'a – nazywana metodą wibracyjną – zalecana osobom ze zmianami w przyzębiu. Włosie szczotki ustawia się jak w metodzie roll, jednak zamiast ruchów wymiatających stosuje się poziome ruchy przednio-tylne o charakterze wibracyjnym. Należy pamiętać, by w okolicy szyjek zębowych ruchy wibracyjne były delikatne.

Jakie są skutki braku higieny jamy ustnej?

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej, nieregularne i nieprawidłowe mycie zębów prowadzi do powstawania ubytków próchnicowych i nawarstwiania się kamienia nazębnego. Jest też przyczyną chorób błony śluzowej i tkanek przyzębia. Prowadzi do przedwczesnej utraty zębów.

Chcesz dowiedziec się więcej? Zapraszamy do nas. Odpowiemy na pytania i rozwiejemy ewentualne wątpliwości.

Referencje

Pacjenci o nas

"Pełen profesjonalizm i zaangażowanie. Lekarz obchodził się ze mną delikatnie. Przy każdej czynności dokładnie opowiadał, co teraz robi i dlaczego. Do takich gabinetów warto chodzić.”

Anna K.

Masz wątpliwości, pytania?

Umów się na bezpłatną
konsultację stomatologiczną

Imię
Adres email
Nr telefonu