Zadzwoń do nas: tel. 61 823 68 60

Odwiedź nasz gabinet: Poznań, ul. Umultowska 37a

Płyn do płukania jamy ustnej

Dowiedz się kiedy i jak często stosować płyn do płukania jamy ustnej.

Wielu z nas higienę jamy ustnej ogranicza do mycia zębów rano i wieczorem. Jednak dzięki szczotkowaniu usuwamy tylko część szkodliwych dla zębów bakterii. Reszta pozostaje na języku i błonach śluzowych. Szczoteczka nie dociera do wszystkich zakamarków przestrzeni międzyzębowych. Nawet używanie nici dentystycznej nie zagwarantuje pozbycia się wszystkich zagrożeń.

Płyn do płukania jamy ustnej

Doskonałym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej jest stosowanie płynów do płukania ust. Niestety, statystyki mówią, że tylko 5% Polaków na co dzień stosuje tę formę ochrony przed próchnicą i pozostałymi chorobami trapiącymi nasze zęby i ich okolice. Ale jak z nich korzystać? Kiedy i jak często stosować? Wreszcie, jaki płyn do płukania zębów wybrać?

Płyn do płukania jamy ustnej – jaki wybrać?

W sklepach do wyboru mamy wiele różnych rodzajów płynów do płukania jamy ustnej. Służą one nie tylko usuwaniu nagromadzonych bakterii. Stanowią również ochronę przed rozwojem próchnicy, chorób dziąseł, wzmacniają szkliwo, a także zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego. Dodatkowo odświeżają oddech, a niektóre z nich mają właściwości wybielające.

Dokonując wyboru baczną uwagę warto zwrócić jednak na ważną kwestię. Płyny do płukania ust bardzo często zawierają fluor, który jest również składnikiem past do zębów i może znajdować się w pożywieniu i wodzie. Jego nadmiar może być powodem pojawienia się na zębach charakterystycznych plam, a w konsekwencji prowadzić do groźnej choroby – fluorozy. Alternatywą dla płynów opartych na fluorze są te, zawierające działający przeciwpróchniczo ksylitol.

Dostępne są też płyny zawierające alkohol. Cechuje je działanie antyseptyczne i są skuteczne na wiele bakterii, również tych powodujących choroby przyzębia. Jednak w przypadku dłuższego stosowania lepszym płynem do płukania jamy ustnej będzie ten bezalkoholowy. W przeciwieństwie do płynu zawierającego alkohol nie będzie prowadził do wysuszania błon śluzowych i zaburzał produkcji śliny. Płynów zawierających alkohol nie powinny używać dzieci oraz kobiety w ciąży.

Płyn do płukania jamy ustnej – kiedy i jak często stosować?

Większość wie, że aby prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej zęby należy szczotkować minimum 2 razy dziennie, jednak kiedy i jak często powinniśmy używać płynu do płukania?

Zarówno stomatolodzy, jak i producenci płynów zgodnie twierdzą, że płukanie zębów powinniśmy wykonywać raz, maksymalnie dwa razy na dobę. Większa częstotliwość nie jest wskazana szczególnie jeśli właściwością płynu jest również wybielanie zębów.

Ostrożność musimy zachować również wtedy, gdy stosowana przez nas pasta do zębów zawiera dużą dawkę fluoru. Jego nadmiar również może nam i naszym zębom zaszkodzić.

Więc kiedy i jak często płukać zęby? Najlepiej i najbezpieczniej jest stosować płyn do płukania jamy ustnej jeden raz w ciągu dnia. Jeśli zęby myjemy tylko rano i wieczorem, korzystnie będzie dodatkowo zadbać o ich higienę po obiedzie. Wtedy zamiast szczotkowania możemy zastosować płyn. Alternatywą jest płukanie jamy ustnej po wieczornym myciu zębów. Będzie to dodatkowa, bardzo skuteczna profilaktyka, która zabezpieczy zdrowie naszych zębów przez całą noc.

Chcesz dowiedziec się więcej? Zapraszamy do naszego gabinetu w Poznaniu. Odpowiemy na pytania i rozwiejemy ewentualne wątpliwości.

Referencje

Pacjenci o nas

"Pełen profesjonalizm i zaangażowanie. Lekarz obchodził się ze mną delikatnie. Przy każdej czynności dokładnie opowiadał, co teraz robi i dlaczego. Do takich gabinetów warto chodzić.”

Anna K.

Masz wątpliwości, pytania?

Umów się na bezpłatną
konsultację stomatologiczną

Imię
Adres email
Nr telefonu