Zadzwoń do nas: tel. 61 823 68 60

Odwiedź nasz gabinet: Poznań, ul. Umultowska 37a

Uzupełnienia protetyczne - tajemnice trzecich zębów

Czym jest protetyka – podstawowe informacje

Czy chcemy tego, czy nie, w życiu wielu z nas nadejdzie ta chwila. Znaczne uszkodzenie lub utrata jednego lub wielu zębów to moment, w którym niezbędna stanie się pomoc dobrego protetyka.

Protetyka stomatologiczna poświęcona jest odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich masywnym uszkodzeniu.

Uzupelnienie protetyczne opracowywane przez technka

Nowoczesna protetyka stomatologiczna wdraża założenia filozofii MID (Minimally Invasive Dentistry), czyli dbałość o minimalną utratę twardych tkanek zęba przy projektowaniu i leczeniu. I my kierujemy się tymi kryteriami maksymalnie chroniąc i oszczędzając strukturę naturalnych zębów.

Gabinety Stomatologiczne Płytnik Poznań dysponują własnym, nowoczesnym laboratorium protetycznym. Zapewniamy stałą obecność technika dentystycznego podczas procesu leczenia. Nasi lekarze i technicy dysponują wieloletnim doświadczeniem oraz bieżąco aktualizowaną i wzbogacaną wiedzą specjalistyczną. Gwarantujemy najwyższą jakość, bezpieczeństwo i zadowolenie pacjentów. Bez kompromisów.

Kiedy leczenie protetyczne staje się niezbędne?

Protezy zębowe stosuje się nie tylko w przypadku całkowitego bezzębia, ale i przy braku nawet jednego, czy kilku zębów. Braki w uzębieniu są przyczyną występowania wielu groźnych zaburzeń i należy uzupełniać je tak szybko, jak to możliwe.

Tylko pełne łuki zębowe (obecność wszystkich zębów w szczęce i żuchwie) zapewniają właściwy kontakt zębów, ich ustawienie oraz prawidłowe funkcjonowanie.

Jakie konsekwencje przynoszą braki w uzębieniu:

 • sąsiadujące z luką zęby zaczynają się przemieszczać, przesuwają i pochylają się w jej kierunku,
 • zęby przeciwstawne wysuwają się z kości. Dochodzi wtedy do odsłonięcia korzenia i wzrostu podatności na próchnicę i czynniki termiczne – pojawia się zwykle nadwrażliwość,
 • brak pełnego podparcia zwarciowego prowadzi do nadmiernego obciążania pozostałych zębów i szybszego ich zużycia,
 • następuje zaburzenie zgryzu i problemy z funkcjonowaniem stawów żuchwowo-skroniowych.

Rozchwiane, obluzowane zęby są bardzo podatne na choroby przyzębia i łatwiej ulegają uszkodzeniom. Niepełny zgryz skutkuje wadami wymowy i problemem z właściwym rozdrabnianiem pokarmu.

Rozwiązania stosowane w protetyce

W protetyce stomatologicznej wyróżnia się dwa podstawowe typy uzupełnień:

 • uzupełnienia stałe,
 • uzupełnienia ruchome.

1. Stałe uzupełnienia protetyczne:

 • licówki
 • korony
 • mosty
 • wkłady koronowo-korzeniowe
 • wkłady koronowe / inlay, onlay, overlay
 • implanty

2. Ruchome uzupełnienia protetyczne:

 • protezy akrylowe
 • protezy szkieletowe
 • protezy elastyczne
 • protezy overdenture

Stałe uzupełnienia protetyczne

Licówki

Licówki są bardzo cienkimi uzupełnieniami w formie ukształtowanej płytki, które nakłada się na licową (przednią) powierzchnię zębów. Stosowane są celem poprawy estetyki w przypadku przebarwień, uszkodzeń lub nieprawidłowego kształtu zębów. Wymagają minimalnej preparacji tkanek zęba.

Korony

Stosowane są w przypadku rozległych uszkodzeń zębów. Korony protetyczne są najlepszym sposobem wzmocnienia słabego zęba. Poprawiają jego estetykę i funkcjonalność. Korona mocowana jest na istniejącym korzeniu lub implancie. W przypadku zębów leczonych endodontycznie wymagają zastosowania wkładów koronowo-korzeniowych.

Do wykonania koron stosuje się kilka różniących się trwałością i estetyką materiałów, najczęściej używane:

 • ceramika,
 • metal,
 • porcelana na podbudowie metalowej.

Mosty

Most protetyczny odtwarza utracony ząb lub kilka zębów poprzez przymocowanie koron do zębów sąsiednich. Most składa się z dwóch koron protetycznych po obydwu stronach braku zębowego, które służą jako filary (podpórki). Za filary mostu służyć mogą również implanty. W przęśle mostu znajduje się zawieszona tuż nad dziąsłem korona lub korony połączone z koronami zębów filarowych i w ten sposób uzupełniany jest brakujący ząb lub zęby.

Materiały używane do budowy mostów protetycznych:

 • porcelana na podbudowie ze stali lub złota lub cyrkonu,
 • kompozyt na włóknie szklanym,
 • ceramika,
 • porcelana.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Wkłady koronowo-korzeniowe to uzupełnienie protetyczne w formie ćwieku cementowanego w korzeniu zęba, wzmacniające korzeń i umożliwiające odbudowę utraconej korony.

Wkład koronowo-korzeniowy może być zbudowany ze stopów metali, włókna szklanego lub tlenku cyrkonu.

Wkłady koronowe

Wkład koronowy uzupełnia twardej tkanki korony zęba utraconej lub uszkodzonej w takim stopniu, że niemożliwa jest trwała odbudowa metodami zachowawczymi, czyli przez wykonanie wypełnienia. Jest to uzupełnienie trwałe, niewymagające dużej ingerencji w tkankę zęba w trakcie przygotowania do aplikacji.

Wśród wypełnień tą metodą wyróżnia się:

 • inlay,
 • onlay,
 • overlay,

Implanty zębowe

Implant to małych rozmiarów śruba wykonana z tytanu, która po wszczepieniu w kość szczęki zastępuje korzeń zęba. Mocując do niego elementy protetyczne możemy wykonać odbudowę pojedynczego zęba jak i zamocować większą protezę. Implantologiczna metoda uzupełnień likwiduje konieczność szlifowania zdrowych zębów i ryzyko powstawania ubytków kostnych.

Ruchome uzupełnienia protetyczne

Protezy akrylowe

Proteza akrylowa całkowita i częściowa to proteza ruchoma, osiadająca. Ze względu na to, że nie posiada podparć, spoczywa tylko na śluzówce. W szczęce obejmują całe podniebienie i wyrostki zębodołowe. W żuchwie cały ciężar przenoszony jest tyko na wyrostek zębodołowy. Zarówno część imitująca podniebienie, dziąsła, jak i zęby wykonane są z akrylu. Tego typu proteza refundowana jest przez NFZ.

Protezy szkieletowe

Proteza szkieletowa zalicza się do ruchomych uzupełnień protetycznych. Stosowana jest w przypadku częściowych braków zębowych. Jej konstrukcja oparta jest na elementach metalowych pokrytych w wybranych miejscach akrylem. Ten typ protezy jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości niż jej akrylowy odpowiednik. Zapewnia również większą wytrzymałość oraz trwałość.

Protezy elastyczne

Główną zaletą elastycznych protez zębowych jest bardzo dobre trzymanie się na właściwym miejscu w jamie ustnej. Są bardzo lekkie i miękkie. Doskonale dopasowują się podniebienia. Równie istotną ich cecha są względy estetyczne i wysoki komfort użytkowania. Nowoczesne protezy elastyczne nie powodują uczucia pełności w ustach. Zapewniają wyraźną, korzystną różnicę w odczuwaniu smaków spożywanych potraw czy temperatury pożywienia. Cechuje je wysoka trwałość, odporność na uszkodzenia, brak tendencji do przebarwień i uczuleń.

Protezy overdenture

Protezy overdenture to ruchome uzupełnienia protetyczne, które wykorzystują odpowiednio przygotowane zęby własne pacjenta lub implanty. Ten rodzaj protezy pozwala na wykorzystanie korzeni zębów, które nie nadają się do wykonania na nich wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej. Ze względu na pozostawienie korzeni na których wsparta jest proteza tego typu następuje znacznie wolniejszy zanik wyrostka zębodołowego, co przekłada się na możliwość dłuższego użytkowanie stabilnej protezy dentystycznej. Charakteryzuje ją wysoka estetyka i stabilność w jamie ustnej.

Masz wątpliwości? Szukasz dobrego stomatologa i protetyka? Skontaktuj się z nami. Zadzwoń lub odwiedź nasz gabinet. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

Referencje

Pacjenci o nas

"Pełen profesjonalizm i zaangażowanie. Lekarz obchodził się ze mną delikatnie. Przy każdej czynności dokładnie opowiadał, co teraz robi i dlaczego. Do takich gabinetów warto chodzić.”

Anna K.

Masz wątpliwości, pytania?

Umów się na bezpłatną
konsultację stomatologiczną

Imię
Adres email
Nr telefonu