Zadzwoń do nas: tel. 61 823 68 60

Odwiedź nasz gabinet: Poznań, ul. Umultowska 37a

Krótki przewodnik po wybielaniu zębów

Każdy marzy o pięknym i białym uśmiechu

Każdy o nim marzy... Tyle, że nasz indywidualny kolor zębów często odbiega od hollywoodzkiego ideału. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na wybielanie zębów. Jednak z których metod korzystać, by nie tylko zyskać na estetyce, ale i zachować zdrowie?

Wybielanie zębów to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych zabiegów stomatologicznych. Wybielanie poprawia estetykę uśmiechu i wygląd zębów. Rozjaśnia je poprzez usunięcie nagromadzonych z czasem plam i przebarwień.

Przewodnik po wybielaniu zębów

Jakie są przyczyny powstawania plam i przebarwień?

Naturalny kolor zębów to kombinacja kilku czynników. Na barwę zęba wpływa głównie skład chemiczny jego zewnętrznej warstwy - szkliwa (ilość fosforu i wapnia), jego faktura, grubość i przejrzystość. Szkliwo odbija promienie światła, jednak pewna ilość tych promieni przebija się przez jego warstwę docierając do zębiny (zwapniałej, twardej tkanki porównywalnej do kości, znajdującej się pod szkliwem). Także kolor zębiny (zwykle ciemniejszy od szkliwa) wpływa na wygląd naszych zębów.

Inna niż snieżno-biała barwa zębów nie musi negatywnie świadczyć o ich stanie. Co więcej, naturalny odcień zębów to kolor tylko mniej lub bardziej zbliżony do czystej bieli. Zdrowe zęby mogą mieć nie tylko barwę białą, ale i kremową, żółtą czy szarą. Istotną rolę odgrywa tu niezależna od nas genetyka, a więc cechy odziedziczone po przodkach.

Wyróżnia się dwa typy przyczyn przebarwień zębów:

 • endogenny (wewnętrzny) - wywołany niektórymi chorobami, uszkodzeniami powodowanymi przez antybiotyki i inne leki, zaburzeniami w budowie zębiny lub szkliwa, leczeniem kanałowym
 • egzogenny (zewnętrzny) – powodowany jest nawykami żywieniowymi (spożywanie kawy, herbaty, czerwonego wina, innych silnie nasyconych barwnikami pokarmów), paleniem papierosów, kumulacją płytki nazębnej

Z upływem lat szkliwo staje się bardziej przezierne (prześwitujące), jego warstwa staje się cieńsza, ściera się, ulega uszkodzeniom. Ilość przebarwień narasta. Czy można temu zaradzić?

Po pierwsze: wizyta u stomatologa

W przypadku gdy wygląd zębów budzi nasz niepokój lub chcemy po prostu poprawić estetykę uśmiechu powinniśmy udać się do stomatologa. Lekarz zbada typ i powody występowania odbarwień, oceni stan uzębienia, umiejscowienie oraz kondycję wypełnień i w razie potrzeby przeprowadzi niezbędne zabiegi, gdyż wybielanie zębów objętych stanem chorobowym może nieść groźne dla ich zdrowia następstwa. Jeśli szkliwo pokryte jest kamieniem nazębnym zalecany jest skaling - usuwanie kamienia z powierzchni zębów.

A może wystarczy higienizacja?

Podczas wstępnego badania stomatologicznego może się również okazać, że nie mamy do czynienia z trwałymi przebarwieniami, a jedynie z powierzchniowym osadem i kamieniem nazębnym. W takim przypadku wystarczającym będzie zabieg higienizacji. Higienizacja jest procesem usuwania nalotu za pomocą skalingu i piaskowania. Sprawia, że powierzchnia zębów jest gładsza, mniej podatna na odkładanie się osadów. Zwykle już ten zabieg sprawia, że zęby stają się jaśniejsze.

Jeśli jednak mamy do czynienia z przebarwieniami wymagającymi wybielania (a brak jest przeciwwskazań) najskuteczniej i najbezpieczniej jest przeprowadzić taki zabieg w gabinecie, pod czujną kontrolą stomatologa.

Skuteczne i bezpieczne wybielanie zębów

Stosuje się trzy popularne metody wybielania:

 1. Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologa.
 2. Wybielanie zębów w domu z pomocą nakładek przygotowanych w gabinecie.
 3. Ogólnodostępne pasty i paski wybielające.

W każdej z nich czynnikiem aktywnym są te same substancje - nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu (działający wielokrotnie słabiej i wolniej). Różnice, to stężenie substancji czynnej oraz czas jej aplikacji. Jedynie profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym i pod kontrolą specjalisty przebiega z użyciem nadtlenku wodoru o dostatecznie wysokim stężeniu. Ale samo wybielanie to nie wszystko. Ważne jest, by zadbać nie tylko o estetykę, ale i o zdrowie.

Rekomendujemy cenioną wśród lekarzy, popularną wśród pacjentów i sprawdzoną przez nas metodę wybielania PrevDent

PrevDent CrWR to jednocześnie system do wybielania zębów i naprawy szkliwa, do stosowania w gabinecie stomatologicznym. To co odróżnia go od innych produktów wybielających dostępnych na rynku to połączenie aktywnej substancji wybielającej - 6% nadtlenek wodoru (6% H2O2) z nano-Hydroksyapatytem, który remineralizuje szkliwo i znacznie zmniejsza nadwrażliwość. Zęby stają się nie tylko jaśniejsze, ale także zdrowsze. System PrevDent CrWR przywraca ich naturalną biel, a pacjent podczas procesu wybielania i w czasie po nim, ma znacząco wyeliminowaną nadwrażliwość.

Na proces wybielania PrevDent CrWR składaja się trzy etapy:

 1. Czyszczenie przebarwień - etap ten poprzez użycie „Stain Removal” usuwa głęboko utrwalone przebarwienia na zębach. PrevDent „Stain removal" to zaawansowana kombinacja środków powierzchniowo czynnych, detergentów, rozpuszczalników i aktywnego tlenu, który wnika głęboko w zęby, aby rozbić i usunąć plamy.
 2. Wybielanie zębów - w wyniku zmieszania dwóch składników otrzymujemy pianę aktywnego tlenu z nano-hydroksyapatytem, który dzięki temu jest w stanie wejść w strukturę szkliwa. Następuje wybielenie zębów oraz ich ponowne zmineralizowanie. Efekt: bielszy, jaśniejszy i zdrowszy uśmiech!
 3. Remineralizacja szkliwa - Zastosowanie PrevDent Serum dostarcza szkliwu skoncentrowanej ilości nano-Hydroksyapatytu. Preparat remineralizuje i naprawia powierzchnię zębów, jednocześnie eliminując ich bolesną nadwrażliwość.

Metoda Prevdent, to zęby bielsze w 1,5 godziny. Zabieg przeprowadzany jest wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Efekt wybielania utrzymuje się do 2 - 3 lat.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Pacjenci często pytają, czy wybielanie niszczy zęby? Otóż nie. Stosowana przez nas, lampowa procedura wybielania firmy PrevDent jest w 100% bezpieczna. W trakcie tej procedury szkliwo zęba nie ulega zniszczeniu. Efekt ten został osiągnięty dzięki zaawansowanej formule składników, gdzie głównym z nich jest nano-Hydroksyapatyt (Hydroaksyapatyt jest głównym składnikiem szkliwa, ok. 97%). Hydroksyapatyt wytwarzany sztucznie, dzięki odpowiedniemu stosunkowi wapnia do fosforu, wykazuje identyczne właściwości jak jego naturalny odpowiednik. Drugim składnikiem jest nisko stężony, 6% nadtlenek wodoru (procentowość zgodna z najnowszymi wymogami prawa unijnego).

Zalecenia po wybielaniu zębów – biała dieta

Po zakończeniu zabiegu wybielania zębów, dla maksymalnego utrwalenia efektu, zaleca się przestrzeganie tzw. „białej diety”. Polega ona na spożywaniu jedynie pokarmów oraz napojów niezawierających pigmentów barwiących, które mogłyby zostać wchłonięte przez oczyszczone szkliwo.

 • pierwsze 2 godziny po wybielaniu - należy powstrzymać się od spożywania pokarmów. Dozwolona jest jedynie niegazowana woda mineralna. W tym czasie nie wolno również żuć gumy i myć zębów - proces wybielania wciąż trwa.
 • 2 - 3 dni po wybielaniu - w tym czasie szkliwo zębów jest narażone na wchłonięcie barwników znajdujących się między innymi w pokarmach i napojach. Aby utrzymać rezultat wybielania, należy w tym okresie wyeliminować pokarmy oraz napoje barwiące zęby stosując wyłącznie białą dietę, używać tylko białej pasty do zębów i zrezygnować z płynów do dezynfekcji jamy ustnej. Należy również powstrzymać się od stosowania szminek, błyszczyków i nie palić papierosów.
 • kolejne dni - po upływie 48 – 72 godzin można stopniowo włączać do diety kolorowe dania i napoje, jednak jeszcze przez tydzień warto wystrzegać się pokarmów zawierających sztuczne barwniki spożywcze. W ciągu 2 tygodni po wybielaniu silnie barwiące napoje należy pić przez słomkę, by ograniczyć ich kontakt ze szkliwem. Najlepiej też później przepłukać zęby wodą.

Zapraszamy do naszego gabinetu. Odpowiemy na pytania i rozwiejemy ewentualne wątpliwości.

Referencje

Pacjenci o nas

"Pełen profesjonalizm i zaangażowanie. Lekarz obchodził się ze mną delikatnie. Przy każdej czynności dokładnie opowiadał, co teraz robi i dlaczego. Do takich gabinetów warto chodzić.”

Anna K.

Masz wątpliwości, pytania?

Umów się na bezpłatną
konsultację stomatologiczną

Imię
Adres email
Nr telefonu